| | | צור קשר | שלח דואר הורדת אישור הורים / אישור יציאה
 
 
 

הועד והמוזיאון האולימפי

 

הועד האולימפי הבינלאומי


הועד האולימפי הבינלאומי הינו הגוף העליון של התנועה האולימפית. בחסותו מתקיימים האולימפיאדה המודרנית.

הוועד נוסד בשנת 1894 בפריס, ביוזמתו של הברון פייר דה קוברטן, אך לאחר מלחמת העולם הראשונה העתיק את מקום מושבו לשוויץ, וזאת בשל מדיניותה הנייטרלית.מעבר לנשיאו המכהן של הוועד האולימפי הבינלאומי, ישנו נשיא של כבוד לכל החיים, אותו מחזיק חואן אנטוניו סמראנש שכיהן במשך 21 שנים, והוביל לשינויים הרבים אשר עברו המשחקים האולימפיים מתחילת שנות ה-80.

הוועד האולימפי הבינלאומי מורכב כיום מ-115 חברים, אשר 70 מתוכם נבחרים על בסיס אישי והנוספים הינם נציגי פדרציות ספורט בינלאומיות, נציגי וועדים אולימפיים לאומיים וכן ספורטאים אולימפיים.הוועד האולימפי הבינלאומי אחראי על כל הנושאים הקשורים בארגון האולימפיאדות, ובכללם בחירת

העיר המארחת, בחירה שמתקיימת 7 שנים מראש. כמו כן, הוועד האולימפי אחראי לקביעת הענפים והמקצועות הנכללים בתוכנית האולימפית
פעילותו של הוועד האולימפי הבינלאומי ממומן בעיקר מחסויות של חברות מסחריות, מזכויות השידור של הטקסים ושל התחרויות וכן מזכויות השימוש בסמלים האולימפיים (סמלים מסחריים רשומים הנמצאים בבעלותו של הוועד האולימפי).

 

אלכס גלעדי החבר הישראלי הראשון והיחיד, בוועד האולימפי הבינלאומי מאז שנת 1994.הוא היה חבר בוועדות המארגנות של אולימפיאדת אתונה (2004) ושל אולימפיאדת בייג'ינג (2008), וכעת הוא חבר בוועדה המארגנת של אולימפיאדת לונדון (2012).


המוזיאון האולימפי


המוזיאון האולימפי נוסד על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי וכולו מוקדש לספורט בכלל, לתנועה האולימפית ולמשחקים האולימפיים ולתולדותיהם.
היוזמה להקמת המוזיאון האולימפי הייתה של חואן אנטוניו סמראנש והוא נחנך ב-1993. המוזיאון האולימפי שוכן בשוויץ, בה ממוקמים גם משרדי הוועד האולימפי הבינלאומי.

מבנה המוזיאון האולימפי משתרע על פני שטח של 11,000 מ"ר, ובו מוצגת באופן קבוע תערוכה המשתרעת על פני שטח של 2,500 מ"ר. בתערוכה ישנם מעל לאלף פריטים, והיא מוקדשת בין היתר, לברון פייר דה-קובטן (מייסד המשחקים האולימפיים המודרניים) למשחקי הקיץ האולימפיים, למשחקי החורף האולימפיים, לנומיסטיקה (היסטוריה של מטבעות ומדליות) ולפילטליה (היסטוריה של בולים מיוחדים שהופקו לקראת האולימפיאדות).


כמו כן, על פני שטח של 900 מ"ר מוצגות תערוכות מתחלפות. ביתר של השטח נמצאים אודיטוריום, אולם תלת-מימד המציג 6,000 סרטונים היסטוריים, חדיר  ישיבות, חנות, מסעדה, מסרי צפייה אינטראקטיביים אודות אלופים אולימפיים ועוד.


בצד מבנה המוזיאון האולימפי, בשטח של 30,000 מ"ר, משתרע גן אשר בו מוצגות יצירות אמנות שונות וביניהן פסלים של פרננדו בוטרו, ז'אן  טינגלי, אוגוסט רודן וניקי דה סן פאל.בשנת 1995 זכה המוזיאון בתואר "מוזיאון השנה האירופי" על ידי פורום המוזיאונים האירופיים.