| | | צור קשר | שלח דואר הורדת אישור הורים / אישור יציאה
 
 
 

המשחקים האולימפיים-עבר והווה

 

מה זו אולימפיאדה?

האולימפיאדה הינה אירוע עולמי של תחרויות ספורט רב-ענפיות, בה משתתפים טובי הספורטאים מכל העולם, והיא נערכת אחת לארבע שנים.

רקע היסטורי

בתחילה, המשחקים האולימפיים נערכו ביוון העתיקה, בעיר אולימפיה בשנת 776 לפנה"ס, והיו אירוע יווני פנימי בלבד. אירוע של תהילה אישית.החל מהמאה ה-3 לפנה"ס החלו להשתתף גם ספורטאים ממדינות אחרות - ובכך הפכו אותו לאירוע של תהילה מדינית.האירוע, שהיה לו מימד דתי, הוקרבו בו קורבנות והיה כה חשוב עד כי מלחמות הופסקו עד לתומו, התקיים, גם אז, אחת לארבע שנים.

ענפי הספורט שנכללו באולימפיאדה זו היו: זריקת דיסקוס, היאבקות, איגרוף, פאנקרטיון (שילוב בין היאבקות לאיגרוף), ריצה, קפיצה לרוחק, הטלת כידון ומרוץ מרכבות. הגברים היו היחידים שהורשה להם להשתתף בה, ולנשים נשואות לא הותר אף לצפות במשחקים.
מאחר וביוון העתיקה לא התקיים המושג של השתתפות רק למען השתתפות - המפסידים לא קיבלו דבר, ואילו המנצחים זכו לזרי עלי עץ זית, שהיו המדליות של אותם זמנים. כמו כן הם זכו לפסלים, לשירים שהנציחו אותם ולהערצה רבה.

המשחקים האולימפיים התקיימו בעת העתיקה במשך 1168 שנים ופער ארבע השנים בין המשחקים נשמר באדיקות רבה, עד אשר בשנת 394 לספירה התערב הקיסר תיאודוסיוס הראשון לבטול המשחקים כחלק מהתקפותיו על הפגניות (עבודת האלילים).
על חידוש המשחקים הוחלט בשנת 1894 בוועידה בינלאומית שהתקיימה בפריס. בועידה זו טבע הברון פייר דה קוברטן את הסיסמא "מהר יותר, גבוה, יותר, חזק יותר".בשנת 1896 חודשו המשחקים בפועל. האולימפיאדה התקיימה באתונה, וארבע שנים לאחר מכן בפריס, כאשר בה השתתפו לראשונה 11 נשים בענף הגולף ובענף הטניס.

 


 
האולימפיאדה כיום


אירוח האולימפיאדה מקנה יוקרה רבה לעיר המארחת. אך מעבר לכך, הוא ממנף את התפתחות הספורט והכלכלה באותה העיר. המינוף ברמה הספורטיבית בא לידי ביטוי בכך שהמתקנים האולימפיים הנבנים בתחומי העיר המארחת הינם ברמה גבוהה מאד, ובתום האירוע הם משרתים את העיר ותושביה. ברמה הכלכלית המינוף בא לידי ביטוי בכך שאורחים רבים ובכללם ספורטאים, אוהדים, אנשי תקשורת ועוד מתאכסנים במוטלים ובבתי מלון הנמצאים בקרבת העיר. כמו כן, קיימת צריכה לשירותי עזר ולאביזרי פרסום שונים. בנוסף, העיר והמדינה המארחת מתפרסמות ברחבי העולם, דבר שמעודד תיירות וצמיחה כלכלית.אלו הן הסיבות העיקריות לשאיפתן של ערים רבות לאירוח האולימפיאדה בתחומן.

 


לרוב, כל מדינה זוכה לארח את האולימפיאדה בתחומה פעם אחת בלבד. עם זאת, שש מדינות זכו לארח את האולימפיאדה מס' פעמים: ארצות הברית זכתה לארח את האולימפיאדה ארבע פעמים (בשנים: 1904, 1932, 1984, ו-1996); יוון אירחה פעמיים (בשנים: 1896 ו-2004), צרפת אירחה פעמיים (בשנים: 1904, 1924), גרמניה אירחה פעמיים (בשנים: 1936 ו-1972), אוסטרליה אירחה פעמיים (בשנים: 1956 ו-2000) ובריטניה שתארח את האולימפיאדה בשנת 2012, זכתה לארח כבר פעמיים קודם לכן (בשנים: 1908, 1948).

מדליות ומדינות העולם

המשחקים האולימפיים הינם תחרותיים, ולהבדיל מבעבר, המנצחים זוכים במדליות: זהב (מקום ראשון), כסף (מקום שני) או ארד (מקום שלישי).
הסטטיסטיקה מציגה כי על פי רוב המדינה שזוכה במספר המדליות הרב ביותר היא המדינה המארחת.
המדינות בעלות מספר המדליות הרב ביותר:
ארצות הברית
ברית המועצות (לפני התפרקותה)
בריטניה
צרפת
איטליה
 

 


ענפי תחרות אולימפיים מוכרים

הסמכות והגוף המחליט בנושא ענפי הספורט הינה הוועדה האחראית על התוכנית האולימפית, וזאת רק באישור של כלל חברי הוועד האולימפי.
מרגע שענף מוכר מוכרז כענף אולימפי, מוטלת על הגוף העולמי המנהל את הענף האחריות להכנת הענף למשחקים, לקביעת התחרויות, המשתתפים והמתקנים הדרושים למשחקים.

חלק מהענפים המוכרים על ידי הוועד כיום הם:
 
באנדי /כדור בסיס/ ביליארד /כדורת /ברידג' /שחמט /קריקט /פלור בול /קראטה /קורפבול
ספורט מוטורי /טיפוס הרים /כדורת /ניווט ספורטיבי /פולו /ענפי ספורט על גלגיליות /סופרבול
טיפוס /סקווש /סומו /גלישת גלים /משיכת חבל /סקי מים וו-שו.
 
בנוסף, ענפים רבים של ספורט תת-מימי ואווירי שייכים לרשימה זו.גולף וראגבי נכנסים לתוכנית ב-2012.

כללים והגבלים


בכל מקצוע ובכל ענף קיימים חוקים והגבלים שונים אשר בדרך כלל נגזרים מהמטלות הנדרשות מהמתחרה:


השתתפות - רק אזרח מדינה, או כזה שהתאזרח בה, מורשה לייצג את מדינתו ולהשתתף בתחרויות.


גיל מינימום - במקצועות השונים לא קיים גיל-מינימום באופן גורף. ישנם מקצועות בהם לא קיים כלל גיל מינימום וישנם מקצועות בהם הוא קיים.
כמו כן, גיל המינימום שונה ממקצוע אחד למשנהו. למשל, בקפיצות למים גיל המינימום הוא 13 בעוד שבהתעמלות גיל המינימום הוא 16.


בעלי חיים - רק בענף ספורט אחד בלבד בו ניתן לעשות שימוש בבעלי חיים - רכיבה. התחרות היא רכיבה על סוסים.


הגבלת זמן - לא קיימת הגבלת זמן גורפת לכל הענפים השונים. ישנם כאלה שבהם קיימת הגבלת זמן (כגון כדורסל), לעומת כאלה שבהם היא לא מתקיימת (כגון טניס).