| | | צור קשר | שלח דואר הורדת אישור הורים / אישור יציאה
 
 
 

מאפייני האולימפיאדה


סמל האולימפיאדה

סמל האולימפיאדה עוצב לראשונה ב-1913 על ידי הברון פייר דה-קוברטן, והוא מורכב מחמש טבעות בצבעים: כחול, צהוב, שחור, ירוק ואדום על רקע לבן. ישנן פעמים בהן הטבעת השחורה תתחלף בטבעת לבנה, וזאת במקרה שהסמל יונח על רקע כהה.הטבעות מסמלות את איחודן של חמש היבשות ("חלקי העולם) על ידי התנועה האולימפית, ובחירת הצבעים נבעה מתוך העובדה שבאותה התקופה בה הונהג הסמל, בכל דגל לאומי היה לפחות את אחד מהצבעים הללו.הדגל האולימפי

הדגל האולימפי של 5 טבעות צבעוניות על רקע לבן, מונף בכל חגיגה של המשחקים האולימפיים.
הדגל נוצר על ידי הברון דה קוברטן בשנת 1914. הוא בעצמו הסביר את משמעותו: "הדגל האולימפי, כידוע, לבן כולו, במרכזו חמש טבעות שלובות: כחולה, צהובה, שחורה, ירוקה אדומה; הטבעת הכחולה למעלה ומשמאל, בסמוך לתורן. (בהיותו) מעוצב כך, הוא סמלי; הוא מייצג את חמשת חלקי העולם המאוחדים על ידי התנועה האולימפית, וששת צבעיו, לעומת זאת, נותנים ביטוי לאלה של כל דגלי הלאום המתנופפים ברחבי העולם בן זמננו" (קוברטן, טקסטים נבחרים, II, עמ' 470, 1931).


הלפיד האולימפי

הלפיד האולימפי הוא אחד מהסמלים המזוהים ביותר עם האולימפיאדה.מסורת הדלקת הלפיד האולימפי החלה כבר ביוון העתיקה, במשחקים האולימפיים, כאשר תפקידו של הלפיד האולימפי - שנשמר דולק בכל תקופת המשחקים - היה תזכורת לגנבת האש על ידי פרומתאוס מהאל זאוס.הדלקת הלפיד האולימפי נשכח עם תום המשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, וחודש רק בשנת 1928, כ-1535 שנים מאוחר יותר.


מרוץ הלפיד האולימפי


מרוץ מסורתי שמתקיים לפני המשחקים האולימפים, בו מאות או אלפי רצים מעבירים את הלפיד, מיד ליד, באיזורים רבים עד אשר הוא מגיע לאתר המשחקים.מרוץ הלפיד האולימפי נוסד על ידי הוועדה המארגנת של אולימפיאדת ברלין, בתקופת גרמניה הנאצית, וזאת בכדי להאדיר ולפאר את הרייך השלישי. עם זאת, המוסרת נמשכת גם בימים אלה.כדי לשמר את המסורת, הלפיד האולימפי מודלק באמצעות ריכוז קרני שמש על מראה המציתים ענף עץ זית. מענף עץ הזית הבוער מדליקים מנורת שמן עתיקה, והיא המדליקה את הלפיד.הדלקה זו נעשית בטקס מרשים וחגיגי באולימפיה שביוון ומשם מתחיל המסע.

 

 

 


טקס

טקס פתיחת האולימפיאדה הינו אירוע מרשים בפני עצמו. בטקס זה מציגה המדינה המארחת את תרבותה ובו צועדים המשלחות והספורטאים.
באופן מסורתי, משלחת יוון היא הצועדת בראש המצעד כאשר בסופו צועדת משלחת המדינה המארחת. ביניהן, צועדות יתר המשלחות המסודרות לפי סדר הא'-ב' על-פי שפת המדינה המארחת.שיאו של טקס הפתיחה הוא בהגעת הלפיד האולימפי, אשר עבר מיד-ליד במרוץ שליחים מאולימפיה שביוון ועד לאתר האולימפיאדה. הספורטאי שנבחר להיות הרץ האחרון מדליק את האש האולימפית, שתבער עד סיום המשחקים, במשך 17 ימים.במעמד זה, מכריז רשמית ראש המדינה המארחת על פתיחת המשחקים, ומקיימים את טקס השבעת הספורטאים והשופטים.


טקס נעילת האולימפיאדה

הינו הטקס הרשמי של סיום המשחקים ולכן במעמדו אף מכובה האש האולימפית.בטקס זה מונפים דגלים אחד-אחר-השני, בסדר קבוע מראש: דגל המדינה המארחת, הדגל האולימפי ודגל יוון. עם הנפת דגל יוון מושמע הִמנוֹנה של יוון, ולבסוף מונף דגלה של המדינה העתידה לארח את האולימפיאדה בפעם הבאה.לאצטדיון נכנסים הספורטאים המצטיינים בעודם נושאים את דגל מדינתם ואחריהם נכנסים יתר הספורטאים, באופן חופשי. וזאת על מנת לחזק את אחדות העמים שיוצרת האולימפיאדה. אחרי הספורטאים נכנסים המתנדבים שסייעו להפקת האולימפיאדה.בטקס זה נואמים ראש העיר המארחת ויו"ר הוועד האולימפי אשר מביעים תודה עמוקה למארגנים.בתום הנאומים מורד הדגל האולימפי ומועבר, אחר כבד, לראש העיר המארחת את האולימפיאדה הבאה.בתום הטקס מכובה האש האולימפית אשר דלקה במשך כל ימי האולימפיאדה.